AKCJA CHARYTATYWNA „BĄDŹ ANIOŁEM’
Wśród uczniów były rozprowadzane aniołki, a wszystkie datki, które znalazły się w puszkach MHdD wyniosły 1496 złotych.
Kwota ta została w całości przekazana hospicjum.
BARDZO DZIĘKUJEMY TYM, KTÓRZY WSPARLI NASZĄ ZBIÓRKĘ!
Być może dzięki temu darowi serca podopieczni MHdD spędzą spokojne, miłe święta.
Dzień Wolontariusza
„Chcę, a nie muszę być wolontariuszem”
Już po raz trzeci Szkolne Koło Wolontariatu działające przy Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Zakliczynie zorganizowało Dzień Wolontariusza.
Wolontariusze to prężnie działająca grupa młodych ludzi, którzy zawsze znajdą czas, aby pomóc innym. Do SKW należy około 40 wolontariuszy z Gimnazjum i 20 ze Szkoły Podstawowej. Okazjonalnie przyłączają się jeszcze inni uczniowie, którzy chcą się zaangażować w konkretną akcję lub mają ciekawy pomysł na działanie skierowane do potrzebujących.
Wśród zaproszonych gości byli p. Ryszard Kuczyński dyrektor Domu Pogodnej Jesieni w Zakliczynie, p. Zofia Wolak terapeutka z DPJ wraz z pensjonariuszami. Przewodniczące Rady Rodziców Szkoły Podstawowej p. Alicja Majewska i Gimnazjum p. Katarzyna Świder. Wolontariusze gościli także p. dyrektora Józefa Gwiżdża prezesa Towarzystwa Samarytańskiego im. Jan Pawła II w Zakliczynie, p. dyrektor Krystynę Sienkiewicz – Witek oraz p. dyrektora Sławomira Ramiana. Specjalnymi gośćmi były panie z Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci w Krakowie Judyta Gosińska i Emilia Syjut.
SKW zaprezentowało program artystyczny, który niósł ze sobą przesłanie szacunku do życia, każdego życia. Młodzież sugestywnie i z pełnym zaangażowaniem starała się ukazać prawdziwe wartości, którymi powinniśmy się kierować każdego dnia.
Po takim wstępie panie z MHdD przedstawiły sposoby realizowania siebie jako wolontariusza. Pokazały na czym polega pomoc innym, szczególnie dzieciom, które znalazły się w trudnej sytuacji. Kiedy życie ucieka szybciej niż normalnie, kiedy nie można chodzić do szkoły, kiedy choroba uniemożliwia normalne funkcjonowanie liczy się wszystko i docenia się każdą chwilę. Młodzież miała okazję zobaczyć na prezentacji multimedialnej podopiecznych hospicjum i usłyszeć o ich pragnieniach, marzeniach. Mogli także skonfrontować swoje potrzeby z potrzebami dzieci otoczonych opieką hospicyjną.
Następnie zaprezentowali się sami organizatorzy Szkolne Koło Wolontariatu. Odśpiewali hymn wolontariuszy, do którego słowa i muzykę napisały Gabrysia i Gosia Bodziony. Prezentacja opatrzona odpowiednim komentarzem ukazywała całoroczną pracę SKW. Przez współpracę z Domem Pogodnej Jesieni, Małopolskim Hospicjum dla Dzieci w Krakowie, Tarnowskim Hospicjum Domowym w Tarnowie, Polskim Czerwonym Krzyżem, Bankami Żywności po działania na rzecz konkretnych osób. Trzeba przyznać, że ten rok obfitował w szereg wydarzeń, podczas których wolontariusze zaznaczyli swą obecność zarówno w środowisku lojalnym jak i ogólnokrajowym.
SKW przekazało przedstawicielom MHdD ozdoby bożonarodzeniowe przygotowane przez uczniów naszej szkoły. Te piękne choinki, bombki, gwiazdki zostaną sprzedane na kiermaszu, a dochód pomoże sfinansować zakup niezbędnych rzeczy dla podopiecznych hospicjum.
Wolontariusze ogłosili także akcję charytatywną „BĄDŹ ANIOŁEM”, z której dochód zostanie przekazany MHdD.
Dziękujemy wszystkim, którzy z życzliwością przyjmują nasze działania, wspierają nas i dopingują do podejmowania nowych wyzwań na gruncie wolontariatu.
PODSUMOWANIE PROJEKTU „LEPSZY ŚWIAT PRZEZ WOLONTARIAT”
Było niezwykle miło spotkać się z innymi uczestnikami działań z całej Małopolski. Mieliśmy okazję zaprezentować nasze działania w prezentacji multimedialnej. Miłym zaskoczeniem dla wszystkich były jeszcze dodatkowe nagrody! Główną był pobyt nad morzem w Pucku.
Trzeba wspomnieć, że w projekcie wzięło udział 40 szkół, 80 nauczycieli i opiekunów, 360 dzieci, a podjęto 875 działań związanych z wolontariatem.
Wolontariat jest „zaraźliwy” trzeba tylko spróbować i już nie można przestać.
SZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU zaprasza do wspólpracy!!!
AKCJA CHARYTATYWNA „PODZIEL SIĘ POSIŁKIEM”
W akcji przeprowadzonej w dniach 3i 4 października 2014 roku w sklepie LEADER, na terenie Zakliczyna, udało się zebrać 492,75 kilogramów żywności o łącznej wartości 3290 złotych! To fantastyczny rezultat, który przerósł nasze oczekiwania!
BARDZO SERDECZNIE DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM DARCZYŃCOM, KTÓRZY WRZUCALI PRODUKTY ŻYWNOŚCIOWE DO KOSZYKÓW NASZYCH WOLONTARIUSZY!
Zebrana żywność pozwoliła przygotować 28 paczek żywnościowych dla rodzin uczniów zmagających się z problemami finansowymi.
Lepszy świat przez wolontariat
w gronie laureatów projektu „Lepszy świat przez wolontariat”.
Od stycznia 2014 grupa 10 uczniów Szkoły Podstawowej im. Lanckorońskich w Zakliczynie brała udział w projekcie współfinansowanym przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi UE oraz Fundację BO WARTO. Główny celem projektu pt.: „Lepszy świat przez wolontariat” był rozwój aktywności i postaw obywatelskich uczniów poprzez promocję wolontariatu, szkolenie nauczycieli i wsparcie w zakresie organizacji imprez wolontariackich o zasięgu lokalnym. Dodatkowo każde działanie miało być opisane na BLOGu prowadzonym przez wolontariuszy.
Przez pięć miesięcy (od stycznia – do maja) wolontariusze zaangażowali się lub zainicjowali działania mające na celu pomoc potrzebującym. Były to różnorodne akcje od jasełek bożonarodzeniowych, akcję informacyjno-charytatywną na rzecz Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci, prowadzenie Drogi Krzyżowej w DPJ, „Samarytańską pomoc dla Ukrainy”, robienie stroików wielkanocnych dla samotnych i pensjonariuszy DPJ, akcję charytatywną na rzecz Hospicjum Via Spei, oraz udział w koncercie charytatywnym dla Basi „To dla ciebie śpiewam i tańczę”. O wszystkich działaniach można przeczytać na BLOGu: www.zakliczyn.bloa.pl.
W projekcie brało udział 36 grup piszących BLOGi z całej Polski. Wolontariuszki z naszej szkoły znalazły się w gronie laureatów. W czasie wakacji, od 26 lipca do 8 sierpnia) dziewczyny brały udział w 14 dniowych warsztatach z edukacji obywatelskiej w Pucku nad morzem. Pobyt i szkolenie dla całej grupy był nieodpłatny. Wśród młodych wolontariuszy były: Gabriela Jarosz, Julia Ogonek, Aleksandra Kurek, Kamila Mytnik, Zuzanna Kusek, Kamila Biel, Małgorzata Bodziony, Monika Kwiek, Sara Słowińska, Klaudia Wojakiewicz. Pieczę nad młodymi ludźmi sprawowała p. Justyna Iwaniec opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu działającego przy ZSPiG w Zakliczynie.
Pobyt obfitował w różne atrakcje. Prócz kąpieli w morzu i plażowania, zwiedzania Gdańska, Westerplatte, Helu, Władysławowa były konkursy ( w większości wygrane przez naszą grupę o nazwie „Jaśki” lub jej przedstawicieli), warsztaty, dyskoteki, podchody, event na Rynku w Pucku, obchody 70 rocznicy Powstania Warszawskiego oraz wizyta w puckim hospicjum u księdza P. Kaczkowskiego.
Wszystkie nowe doświadczenia na długo pozostaną w pamięci uczestników warsztatów i na fotografiach (www.lepszyswiatprzezwolontariat.pl ).
Działania związane z wolontariatem na stałe weszły w życie wolontariuszek z grupy „JAŚKI”.